Art Trailer Erasmus+ 2018-1-IT02-KA229-048556_4
Мобилност 5 – Австрия
От 24 до 26 март 2021г. в рамките на три дни се проведе Мобилност 5 по проект Art Trailer Erasmus+, която поради световната пандемия от Ковид 19 се проведе във виртуална среда чрез използване на платформата MS Teams. Домакин беше Австрия и училището партньор по проекта в гр. Лицен. По проекта работиха и училищата партньори от Италия и Полша. Участие от 105. СУ „Атанас Далчев“ взеха учениците Калина Пройкова от 10.б клас, Тихомира Йоргова от 10.б клас, Рая Славчева от 10.б клас, Габриела Петрова от 12.а клас, Димитър Димитров от 12.в клас, както и учителите Чавдар Ветов и Мирела Марчева.
Програмата на мобилността включваше представяне на забележителностите на Австрия, разпределяне на учениците по групи, запознаване със стъпките, които изграждането на една история изисква и взаимното създаване на такава, където креативното мислене не бива ограничено и при нужда, екипът от Австрия, включващ учители, се отзоваваше на помощ.
Първият ден започна с представянето чрез презентации на всяка страна участник по проекта. Всички бяха запознати с библиотеката на абатството Admont, огромна библиотека с красива архитектура, изкуство и голямо разнообразие от книги. Библиотеката крие някои тайни, като врати, скрити сред рафтовете с книги. Имаше виртуална обиколка из библиотеката, която даде възможност на участниците да видят неща, които обикновено не биха могли да забележат на място.
Учениците бяха запознати с програмата SWAY, която ще използват, за да създадат своята история.
След като учениците бяха разпределени в 8 групи, те имаха възможността да се опознаят, за да могат в следващите два дена сплотено да напишат една история, която в третия и последен ден да представят гордо пред всички като един отбор.
През втория ден от виртуалната мобилност учениците получиха въведение в творческото писане с невероятна и подробна презентация от г-жа Lisa Schantl. Всяка група започна работа по разказване на своята история и обсъждане по-подробно за какво ще става дума в нея.
На следващия ден всяка група започна да работи по създаването на своя собствена история в SWAY. Всичко беше събрано в историята, която по-късно беше представена. Учениците трябваше да попълнят въпросник за своето преживяване. Всяка група се редуваше, представяйки създадените от тях истории, някои от тях бяха невероятни, изпълнени с много креативност. Всяка една беше уникална по свой начин.
След като всички приключиха с представянето на своите истории, дойде време за заключителни думи и сбогуване.